İznik ilçesi, dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle " açık hava müzesi " olan tarihi ve antik bir şehirdir. Yaz kış demeden adeta bereket saçan verimli toprağı, kendine özgü iklimi ve doğal güzelliği nedeniyle, tarihin her döneminde insanlığın ilgi odaklarından biri haline gelmiştir.

I. VE VII.EKÜMENİK KONSİLLER:
İznik, Hıristiyan alemi açısından da ayrı bir döneme sahiptir. Zira I.Ekümenik konsil, M.S.325 tarihinde, VII. Ekümenik konsil 787 tarihindeki İznik'teki Ayasofya kilisesinde yapılmıştır. Kısaca İznik Hıristiyanlar açısından önemli bir dini cazibe merkezidir.

İZNİK ÇİNİSİ:
XV, XVI ve XVII. Yüzyıllarda dünyaya nam salan, desen , renk ve teknik bakımdan eşsiz güzellikteki duvar çinileri İznik çini fırınlarından çıktığı gibi birçoğu Avrupa ve Amerika müze ve koleksiyonlarının en değerli eşyaları arasında yer alan göz kamaştırıcı güzellikteki tabak , kase, fincan ve kandiller da yine İznik fırınları yapılmıştır.

TARİHİ ESERLER :
İznik, tarihinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine başkentlik yapmış olmasından dolayı bir çok kültürün izlerini hala bünyesinde barındırmaktadır.Roma Dönemine ait; Surlar, Senatüs Sarayı, Obelisk Anıtı (Dikilitaş–Beştaş), Antik Roma Tiyatrosu, Berberkaya Mezar Anıtı (Kral Mezar Taşı) ve Taş Köprü, Bizans Dönemine ait; Ayasofya Müzesi (St. Sophia), Hypoge (Yer Altı Mezarı), Su Kemerleri (Aquaducts), Vaftizhane (Böcek Ayazması), Koimesis Kilisesi, Hagios Tryphon Kilisesi, Ayatrifon Kilisesi, Osmanlı Dönemine ait; Yeşil Cami, Nilüfer Hatun İmareti (İznik Müzesi), Hacı Özbek Cami, Şeyh Kudbeddin Camii Ve Türbesi, Eşref-İ Rumi Camii ve Türbesi, Mahmut Çelebi Cami, Yakup Çelebi Camii Ve Türbesi, Orhan Gazi Camii Ve Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi, İsmail Bey Hamamı, II. Murat Hamamı (Hacı Hamza Hamamı), I. Murat Hamamı, Konak Hamamları, Kırgızlar Türbesi, Sarı Saltuk Türbesi, Alaaddin-İ Mısrı Türbesi, Abdülvahab Sancaktari Türbesi, Çandarlı Halil Hayretin Paşa Türbesi, Çandarlı İbrahim Paşa Türbesi, Çandarlı Kara Halil Paşa Türbesi gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin:iznik.gen.tr